Rekonstrukce rekreačních chatek (díl prvý)

Aneb sbohem sololite. Další velká zakázka se odehrála na krásném místě blízko Slapské přehrady. Ve vyhlášené rekreační osadě Nová Živohošť jsme dostali za úkol provést rekonstrukci starších táborových chat. Naše mistrovství vám ukážeme krok za krokem.

Cílem renovace je vytvořit moderní interiér chatky, která bude sloužit ke krátkodobému pronájmu. Vnitřek by měl být svěží, otevřený a připravený pro více lidí. Chatka o rozloze přibližně 70 metrů čtverečních nabídne větší obývací pokoj s kuchyňským koutem, dva samostatné pokoje, koupelnu, toaletu a zimní zahradu s výhledem do okolí.

Přízrak komunismu

Chatky jsou umístěny v bývalém dětském táboře. Jeho základy byly vystavěny za minulého režimu a vybavení tomu odpovídá. Všudypřítomný sololit na vás dýchne v každé místnosti.

Mistrovo okénko. Co je sololit? Jedná se o dřevovláknitou desku, která se vyrábí tzv. mokrou cestou. Jeho využití je především v nábytkářském průmyslu. Můžeme ho vidět jako záda skříni či dna postelí. Dříve se hojně používal na stěnách. Zda to mělo funkční či estetický důvod. Těžko říct.

„Vezmi pajzr či kladivo. Sololit neprve odlaťkuj a postupně uvolňuj hřebíčky od zdi. Pak ho můžeš celý krásně sundat“. Na tento materiál funguje jednoduché pravidlo. Opravdu to lze často snadno, ovšem nějaký čas s ním strávíte.

Podívejte se na první fotografie z rekonstrukce