Krása KVH hranolu a jeho využití | Mistři dřeva

Význam slova MISTR: Podle Merriam - Webstrova slovníku se mistrem stává nositel dokonalé znalosti a dovednosti v určitém řemesle či specifické činnosti

Krása KVH hranolu a jeho využití

Používají se na konstrukce dřevostaveb, střech a pergol. Vynikají snadnou údržbou, nekroutí se, nepraskají, mají nízkou hmotnost a zaujmou čistým vzhledem bez žádných vad. Takové jsou KVH hranoly, základ našich staveb.


KVH vs. BSH

Konstruktionsvollholz vs. Brettschichtholz. Tak zní originální název dvou základních typů hranolů. Do českých podmínek jsme si je zkrátili na známé zkratky KVH a BSH. Obě varianty se v posledních letech těší značné popularitě, a to nejen z hlediska své funkčnosti. Současné trendy v interiérovém designu milují přiznané dřevo.

Oba typy hranolů jsou průmyslově vyráběny a speciálně určeny pro konstrukce náročnějších staveb. Liší se však v provedení. KVH jsou tvořeny jedním kusem dřeva, BSH se naopak skládá z několika lepených lamel, které se spojují melaminovou pryskyřicí. Tento postup z BSH hranolů vytváří opravdu spolehlivé pomocníky. Nehrozí k jejich pokroucení a nejsme nikterak omezení v celkovém rozměru. Navíc jsou velmi pevné, proto se využívají u opravdu namáhaných konstrukcí. Jejich cena je však vyšší a doba dodání opravdu dlouhá.

Na standardní střechy a pergoly jsou ideálnější KVH hranoly. Poměr cena/kvalita/výkon je opravdu příznivý. Na trhu je najdeme ve dvou kvalitách:

  • NSi – nepohledová kvalita, kdy mohou být na dřevě viditelné různé nedostatky, používá se v konstrukcích rodinných domů
  • Si – pohledová kvalita, neobsahuje žádné kazy a vizuální chyby, ideální pro přiznané konstrukce

Výroba KVH hranolu

KVH hranoly se nejčastěji vyrábějí ze smrkového dřeva. Následně jsou uměle sušeny, přičemž jejich vlhkost by neměla překročit hranici 18 %. Cíl je 15 % a představuje ideální míru vlhkosti dřeva, které se používá v konstrukcích dřevostaveb, pergol či střech rodinných domů.

A nyní přichází nejkrásnější část. Dřevo je ohoblováno na přesný rozměr a na řadu přijde finální úprava. Všechny kazy a nedostatky se musí odstranit, aby hranol odpovídal předepsané normě. Výsledná podoba pak závisí na určené kvalitě, zda se jedná o pohledovou či nepohledovou variantu.

V případě, že si objednáme hranol o větší délce, je nutné na konec každého kusu vyfrézovat zubové spoje. Do nich se následně nanese lepidlo a jednotlivé hranoly se spojí do jednoho. V rozměru nejsme prakticky omezeni, nejčastěji se však uvádí maximální délka 13 metrů. Delší hranoly je téměř nemožné přepravit.

Výhody KVH hranolu

Z našeho popisu vám musí být jasné základní výhody KVH hranolů. Těmi například jsou:

  • Kvalitní zpracování - vysušený materiál nepodléhá plísní a hmyzu, vydrží dlouhou a je téměř bezúdržbový
  • Variabilita – můžete si zadat KVH hranol o jakékoliv délce
  • Nízká hmotnost – kvalitní a vysušené dřevo vám zajistí snadnou manipulaci
  • Vzhled – hranoly jsou z výroby ohoblované a mají sražené hrany, pohledová kvalita obstojí u nejnáročnějších uživatelů
  • Stálost – díky technologickému postupu se KVH hranoly nekroutí a nepraskají

Chcete vytvořit dřevěnou konstrukci na míru, neváhejte nás kontaktovat