Jak jsme žádali DOSS o souhlas

Přinášíme vám první zápisky z naší žádosti o stavební povolení větší rekreační chaty. Portál stavebníka, datové schránky i email. Pro úspěšnou žádost jsme využili všechny možné online kanály. Začínáme s DOSS (dotčené orgány státní správy).

Pro účely článku jsme inženýring svěřili člověku, který ho běžně nedělá. Tím jsme simulovali situaci, kdy o stavební povolení žádá běžný spotřebitel bez znalosti jednotlivých postupů. Tento článek tak monitoruje jeho kroky. Občas na něco zapomněl, občas něco špatně vyplnil. Ostatně z chyb se člověk učí nejvíce.

Bližší specifikace chaty pro pochopení záměru.

  • Objekt pro individuální rekreaci
  • V chatové oblasti blízko řeky
  • Dvě patra a sklep
  • Číslo evidenční, které zůstane
  • Nový půdorys je větší než stávající

Projektová dokumentace

Projektová dokumentace pochází přímo od nás. Její řazení je dáno vyhláškou č. 131/2024 Sb. označené jako Vyhláška o dokumentaci staveb.

Žádáme o stavební povolení na objekt pro individuální rekreaci, proto nepotřebujeme například PENB či Katastrální situační výkres. Jinak je dobré zachovat klasické členění pro stavby. Pozornost věnujte technickým zprávám. Musí být jasné, že se jedná pouze o objekt pro individuální rekreaci. 

Dokladová část obsahuje vyjádření všech správců sítí, které se v okolí pozemku nacházejí. 

Chystáte se stavět chatu? Zajistíme vám kompletní služby. 

Dotčené orgány (DOSS)

Před zasláním projektu na stavební úřad, bylo nutné získat vyjádření jednotlivých dotčených orgánů. Jedná se hlavně o Odbor životního prostředí, Povodí říčního toku, Krajskou hygienickou stanici a Záchranný hasičský sbor.

Pojďme se na jednotlivé dotčené orgány podívat blíže.

1) Odbor životního prostředí

    Odbor životního prostředí spadá pod úřad města, kde o stavební povolení žádáte. My jsme pro žádost využili Portál stavebníka a kolonku s názvem Žádost o vyjádření nebo závazné stanovisko dotčeného orgánu. O tom, jaké záludnosti na nás čekali v Portálu se dočtete příště.  

    Po vyplnění a přiložení dokumentace jsme vše odeslali na adresu Městský úřad Benešov – DOSS. Po třech týdnech jsme na Odbor životního prostředí zavolali, abychom se zeptali, jak povolení probíhá. Bylo nám řečeno, že se k nim žádost nedostala. Vše jsme absolvovali znovu. Jestli jsme předtím něco špatně vyplnili, nevíme, nicméně druhý pokus se zdařil.

    Zemědělský půdní fond

    Jediný hovor, který jsme v tomto směru dostali, přišel ze Zemědělského půdního fondu. Upozornil nás, že jsme zapomněli dodat stěžejní dokumenty. Výzva k doplnění nám přišla též do datové schránky. Jednalo se o:

    • Stanovisko Povodí Vltavy - (nevěděli jsme, že je důležité pro Odbor životního prostředí)
    • Mapa a výpis z KN – stačilo stáhnout z Katastru nemovitostí za drobný poplatek
    • Výpočet odvodů za odnětí půdy ze ZPF – Tohle je důležitá část žádosti. V případě, že například rozšiřujete půdorys chaty, musíte nové metry odečíst z pozemku, na kterém stávající chata stojí. Tyto metry budou následně odvedeny ze zemědělského půdního fondu. Součástí jsou i okolní zpevněné plochy. Výpočet se musí zanést do jednoduché tabulky. Její vzor stáhnete na internetu.
    • Bilance skrývky kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití – na internetu opět naleznete vzor k vyplnění. Jedná se o jednoduchý dokument, kde vyplníte základní parametry a následně navrhnete způsob využití skrývky.
    • Výsledek pedologického průzkumu – v tomto směru jsme měli k dispozici rozsáhlý geologický průzkum, který vše obsahoval.

    Po doplnění jsme pár dní čekali na vyjádření. Souhlas nám následně přišel do datové schránky.

    2) Povodí říčního toku

    V našem případě se jednalo o Povodí Vltavy. Její souhlas byl nutný, protože se chata nachází v záplavovém území Q100. Tuto informaci jsme znali z geologického průzkumu. Případně se dá vše zjistit na https://dppcr.cz/

    Komunikace s povodím probíhala skrze email. Projektovou dokumentaci jsme zaslali na podatelnu a vyjádření přišlo přibližně měsíc od podání.

    3) Krajská hygienická stanice

    Původně jsme si nebyli zjisti, zda je vyjádření Krajské hygienické stanice potřeba. Raději jsme si našli odpovědnou osobu a zavolali ji.

    Chata není objektem pro trvalé bydlení, proto nemá speciální nároky na zvukotěsnost. To se ale mění v případě, že se v ní nachází tepelné čerpadlo. Proto je nutné přezkoumat, zda se v jejím okolí nenachází rodinný dům.

    Celá komunikace probíhala skrze datové schránky. Souhlas trval přibližně měsíc.

    4) Hasičský záchranný sbor

    Žádost jsme nejdříve podali skrze Portál stavebníka. Po několika týdnech jsme si našli kontakt na odpovědnou osobu s cílem zjistit, jak řízení probíhá. Náš projekt se k nim nedostal, takže nás odkázal na datovou schránku. Skrze ni proběhla veškerá komunikace.

    Jediný zádrhel byl v tom, že jsme museli vytvořit průvodní dokument k žádosti. Ten jsme v PDF formátu odeslali opět datovou schránkou. 

    Jelikož se stavba nachází v kategorii I, ukázalo se, že HZS není v tomto směru dotčeným orgánem na úseku požární ochrany. 

    Po všech souhlasech jsme projekt zaslali skrze Portál stavebníka na stavební úřad. Uvidíme, jak komunikace bude probíhat.